Close
Logo
Top Image

Atelierer og prosjektrom

Nina Guzman Toft står i spissen for kunstnerfellesskapet i Terminalen.
Terminalen 4 – et murbygg som i tidligere tider var administrasjonssenter for håndtering, lager og logistikk for mye av bilimporten over Drammen Havn, er i dag et skapende verksted for ny kunst. I det 2000 kvadratmeter store bygget har kunstnere etablert atelier og verksted. I tillegg er det skapt et prosjektrom for byutvikling og kultur og mer kommer.

Eidos Eiendonsutvikling AS eier bygget. Største leietager er Lier kommune. På 450 kvadratmeter er det etablert atelier og verksted for en rekke kunstnere. Eric Ness Christiansen og Lavrans Borgen står bak et annet skapende kunstnerfellesskap i bygget.

Prosjektrommet byr på enkeltkontorer og skreddersøm for gruppearbeid og workshop. Lokalene kan brukes av alle samarbeidspartnerne i stedsutviklingsprosjektet Fjordbyen. På sikt kan det bli aktuelt med utleie også til eksterne.
– Innenfor kulturlivet har det for lengst blitt brukt i innspillsmøter og kreative møter for å lage løsninger for fellesskapet, sier rådgiver Nina Guzman Toft i Lier kommune.

Lier kommune og Eidos har et langt samarbeid for å løfte kunst i byutvikling Det ble formalisert i 2022 om "Kunst som utviklingskraft i Fjordbyen".
– Her bygger vi noe solid sammen. Flere av Fjordbyens andre grunneiere er også med oss, sier Guzman Toft.

Terminalen 4 skal utvikles til en møteplass. Kunstnerne flyttet inn sommeren 2024.
– I løpet av 2025 skal vi etablere felles verksted for blant annet ramme- og treverksted og et foto og videoverksted. I tillegg skal vi i gang med å prosjektere verksted for store installasjoner og tredimensjonale arbeider, sier Guzman Toft.

Ness Christiansen og Borgen har i tillegg en stor sprayhall på området. 
– Slik er starten. Utviklingen av møteplassen er i startgropen. 
 
Picture