Kunstnere bygger fellesverksteder
Kunstnerne Anja Vangsnes og Trine Pettersen står i spissen for arbeidet.
– Tilskuddet er en annerkjennelse av jobben vi gjør, sier Trine Pettersen. Hun er styreleder i foreningen som omfavner kunstnerne i kunstnerfellesskapet på Lierstranda.
På bildet over er de som leder satsingen. Nina Toft (fra venstre) er styremedlem og Lier kommunes representant. Eva Solheim, Olav Leikanger, Anja Vangsnes (nestleder) og Trine Pettersen (leder) utgjør resten av styret.
Fellesverksteder
I kunstnerfellesskapet jobbes det mest individuelt, men mange deler atelierer. Nå skal det hele styrkes med flere fellesverksteder.
– I første omgang kommer et tre- og rammeverksted og et trykkverksted. Senere kan det bli aktuelt å bygge opp et keramikk-verksted, som kan gi et løft og nytt tilbud for profesjonelle kunstnere i regionen, sier Vangsnes og Pettersen.
– Det er motiverende at noen tror på oss og ser verdien av det vi jobber med, sier Vangsnes.
Ny forening
Kunstnerne organiserte seg i en felles forening på nyåret i år. Første styremøte er gjennomført tidlig i februar.
Første store oppgave er å videreføre arbeidet med å bygge opp de nye fellesverkstedene.
– Vi har jobbet mye på dugnad, både med å etablere et fellesskap, få på plass gode rutiner og freshe opp lokalene. Arbeidet med fellesverksteder startet vi opp i fjor med prosjektmidler fra kunstsatsingen i Fjordbyen og noe midler fra fylkeskommunen. Nå kan den jobben fortsette med å skaffe utstyr og bygge opp funksjonelle og praktiske verksteder som mange kunstnere i regionen kan få glede av.





