Regjeringens mann for tømmer
Landbruksminister Nils Kristen Sandtrøen er regjeringens mann for Lierterminalen.
Langfeldt er bekymret. Han synes relokalisering av terminalen har tatt for lang tid. 31. desember 2027 utløper terminalens dispensasjon for bruk av den flytende lekteren som brukes for å laste og losse tømmerskip. De senere årene har det vært mest lasting. Norge har vært netto eksportør av tømmer etter at treforedlingsindustrien gikk over ende rundt 2010.
Langfeldt tror ikke lokale politikere klarer å løse utfordringen. Han ønsker derfor at staten trår til med en statlig planprosess. I tillegg er han bekymret for kostnaden. Han utfordret regjeringen på finansiering av ny løsning for terminalen som er Norges største og som sikrer at skogeiere i 70 kommuner på Østlandet kan holde skogsdriften i gang.
– Plan- og bygningsloven skal følges. Der er det kommunene og fylkeskommunene som er planmyndighet. Løsninger skal søkes i et samarbeid og ikke gjennom statlig plan, sa landbruksminister Nils Kristen Sandtrøen i sitt svar til Langfeldt.
Sandtrøen er regjeringens mann på tømmerterminalen.
– Landbruksdepartementet har fått ansvaret for koordineringen i regjeringen, sier Sandtrøen som på talerstolen blant annet pekte på koordinering med Næringsdepartementet og Kommunal- og distriksdepartementet. Også på finansieringssiden kan flere departement ha interesser. Sandtrøen ville ikke forskuttere, men pekte på at han nå i første omgang venter på en ny utredning som Drammensregionens Virkesterminaler AS på Lierstranda har iverksatt.
– Før vi snakker om finansiering, må kunnskapsgrunnlaget på plass. Innen 1. oktober har vi oppdatert kunnskap med ny virkestrømanalyse og aktuell plassering av ny terminal. Da kan finansiering komme som del i den ordinære budsjettprosessen, uttalte Sandtrøen.





